Iso Belgesi̇ Iso Belgeleri̇ Danışmanlık Firmaları Şi̇rketleri Danışmanlık Hizmetlerini Nasıl Veri̇yor?

ISO Belgesi ile ilgili Eğitim danışmanlık hizmeti almak isteyen firmalara;  Uzman Satış personellerimiz telefonla ve mail sistemi üzerinden iletişime geçerek firmamız dan almak istediği hizmet ve bu hizmetteki beklentisi nedir bununla ilgi bilgi alırlar ve firmalara  ilgili istedikleri iso belgesi ile ilgili teklifi gönderirler.

Genellikle satış görüşmeleri ve bilgilendirmeler telefon ve mail  ile gerçekleştirilmekte  olup Eğer müşterimiz yüz yüze toplantı ve görüşme talep ediyor ise ANKARA ve İSTANBUL daki görüşme taleplerine olumlu cevap veriyor ve karşılıklı mutabakat ile belirlenen tarihlerde bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Yüz yüze görüşme imkanı ve zamanı bulamadığımız müşterilerimize ise eğer uygun görürler ise video konferans metodu ile bilgilendirme toplantıları yapıyoruz.

ANKARA İSTANBUL dışındaki firmalardan gelecek bilgilendirme toplantı talepleri için Uzmanlarımızın yol ve konaklama harcırahları firmalara ait olmak üzere bilgilendirme toplantıları gerçekleştirebiliyoruz.

Bizim ile iletişime geçen Müşterilere aşağıdaki süreçler işletiliyor.

 1. Firma bilgilerinin ve iletişim bilgilerinin kayıt altına alınması (firma adı, adresi telefon e-mail üretim hizmet yerleri ve sayısı yapılan üretimler veya hizmetler neler çalışan sayısı gibi bilgiler)
 2. İhtiyaçlarının beklentilerinin kayıt altına alınması (sıfırdan ISO Belgesi mi alacak yoksa mevcut ISO belgesi ile ilgili sistemini iyileştirme vs gibi işlemler mi yapacak bu bilgiler alınır) Yani ISO Belgesini ne için isteniyor bu sorunun cevabı aranır
 3. İstedikleri hizmette Özel bir durum var mı süre kısıtlaması veya olmasını istedikleri bölümler üretimler veya eklenmesi gereken üretimler hizmet gibi
 4. Tuana Danışmanları tarafından Telefon da kısa bir bilgilendirme yapılır
 5. Fiyat teklifi hazırlanır Fiyat Teklifinde verilecek hizmetler nelerdir ne kadar sürer kaç adam/günlük danışmanlık ve eğitim hizmeti verilecek bunlar belirtilir ve iso belgesi ile ilgili genel taslak bir iş programı sunulur.
 6. Fiyat teklifi kabul edilirse sözleşme aşamasına geçilir. Sözleşme imzalanmasını müteakip Tuana Danışmanlık Proje Ekibi firma ile iletişime geçer ve tanışma ve ilk çalışma günü belirlenir.
 7. Proje Ekibi ile firmanın görevlendireceği personeller karşılıklı çalışma günlerini belirler ve iş Programı İş Planı ortaya çıkarırlar.
 8. Personele ISO Belgesi ile ilgili Eğitimleri verilir ve daha sonra bütün süreçler incelenir iso belgesi Yönetim Sistemi ile ilgili danışmanlık hizmeti verilerek dokümantasyon oluşturulur.
 9. Oluşturulan iso belgesi Yönetim Sistemi Dokümantasyonuna göre kayıtlar uygulamalar Tuana danışmanları tarafından firma personellerine yaptırılır.
 10. Bütün kayıtlar oluştuktan sonra Belgelendirme Kurumları ile iletişime geçilir ve denetim günü alınır.
 11. Denetimler de belgelendirme kurumundan bir sıkıntı çıkmaz ise Tuana Danışmanları firma personeline destek vermektedirler.

HİZMET VERİRKEN FARKIMIZ

 1. Tuana danışmanlık hizmetlerinde müşterilerine İnternet tabanlı Müşteri Doküman Paylaşım Platformunu kullandırtmaktadır. Bu şekilde  bazı hizmetler daha interaktif ve zaman kaybı olmadan ve tek bir merkezden yönetilmektedir.
  1. Tuana Müşteri Doküman Paylaşım Platformu ile neler yapılmaktadır
  1. Müşteri personellerine kullanıcı adı ve şifre verilerek firmaları ile ilgili bütün doküman ve kayıtlara ulaşma şansı olmakta ve yeni hazırlanan bir dokümanı yükleyebilmekte ve incelenmesini isteyebilmektedir
  1. Danışman ile online anlık iletişim kurabilmektedir.
  1. Danışman ile ilgili her türlü şikayet öner istek ve beklentisini Tuana danışmanlık üst yöneticilerine bildirebilmektedir.
 2. Müşterilerimize teklif verirken doğru bilgilendirme işlemi yapılmakta ve bütün danışmanlık hizmetlerimizde İş Planı ve İş Programı ile çalışılmaktadır.  
 3. Müşterilerimizi tek bir Belgelendirme kurumuna yönlendirmek yerine Müşteri Menfaatini göz önünde bulundurarak doğru belgelendirme kurumuna yönlendirmeyi aşağıdaki belirtilen sebepler nedeni ile  tercih ediyoruz.       
  1. Bazı müşteriler yurt dışına iş yapmakta ve müşterileri onlardan dünyaca tanınmış bir belgelendirme kurumundan belge istemekte bu durumda Tuana danışmanlık olarak müşterilerimize dünyaca ünlü prestijli ve tanınmış belgelendirme kurumlarına yönlendiriyoruz ve bu kurumlardan belge almalarını sağlıyoruz.
  1. Bazı kuruluşlar ihalelerde bu belgeleri kullanmakta bu durumda ise akreditasyon kuralarına göre hareket eden TÜRKAK akrediteli kurumlara müşterimizi yönlendiriyoruz.  Bu şekilde hem ihalelerde sundukları belge nedeni ile sıkıntı yaşamıyorlar hem de KOSGEB TÜRKAK akrediteli alınan belgelerin ilk yıl belgelendirme ücretlerinin % 50 sini karşıladığı için maliyet olarak ta avantajlı bir konuma geçiyorlar.
 4. Eğitime önem veriyoruz ve Müşterilerimizin çalışan personellerine ISO 9001 ile ilgili uzmanlık eğitimlerini mutlaka veriyoruz ve sertifikalandırıyoruz.  Eğitim alamayan personellere ise online eğitim imkanlarımızı sunarak onlarında eğitim almalarını sağlıyoruz.
 5. Uzman danışmanlarımızın ve geniş kadromuz ile Türkiye’nin her yerine hatta Kafkaslardan Ortadoğu’ya varana kadar geniş bir yelpazede hizmet sunuyoruz.
 6.  Geniş Hizmet yelpazemiz ile Müşterilerimizin başka isteklerine de cevap verebiliyoruz.

 

ISO 9001 2015 Kalite Belgesi Danışmanlık ISO 9000 2015 Kalite Yönetim Sistemi Danışmanlık

ISO 9001 2015 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ DANIŞMANLIK HİZMETİMİZ

Şirketimiz Tuana Eğitim Danışmanlık olarak ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi  danışmanlık ve eğitim hizmetleri, ISO 9001 2008 belgesiden ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesine geçiş veya Daha önce alınmış olan iso 9001 2015 kalite yönetim sistemi belgesinin  sürekliliğini sağlamak için danışmanlık eğitim hizmetleri verilmektedir. Uzman Eğitimci ve Danışmanlarımızın Firmalara ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Sistemi belgesi Danışmanlık Hizmetleri 4 sınıfta detaylandırılmıştır.

1 HİÇ ISO 9001 2015 BELGESİ OLAMAYAN FİRMARA SIFIRDAN  ISO 9001 2015 BELGESİNİN ALINMASININ SAĞLANMASI:

ISO 9001 2015 Belgesi olmayan firmalara;  ISO 9001 2015 Kalite Belgesinin aldırılması için gerekli eğitimlerin verilmesi danışmanlık hizmetinin verilmesi sonucunda Kalite Yönetim Sisteminin kurulması ve uygulanmasını sağladıktan sonra  Uluslararası Belgelendirme Kurumlarını ıso 9001 2015 kalite Belgesi alacak firmaya davet ediyoruz ve firmanın ISO 90012015 Kalite Belgesi  Denetiminden başarı ile geçmesini sağlayarak ISO 9001 2015 belgesinin alınmasını sağlıyoruz. Yani ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesini alacak firmaların baştan en sona kadar bütün süreçlerini yönetiyoruz.

2 İYİ KURULMAMIŞ VEYA İŞLEMEYEN UYGULANMAYAN ISO 9001 2015 BELGESİ KALİTE YÖNETİM SİSTEMİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ VEYA ISO 9001 2015 SİSTEMİNE REVİZE EDİLMESİ:

ISO 9001 2015 Belgesi olan bir firmada Kurulan Kalite Yönetim Sisteminde işlemeyen yönlerin olması, dokümanların uygun olmaması, aşırı bürokrasiye boğucu uygulamaların olması, sistemin bir türlü personeller tarafından algılanmaması sonucu uygulanmaması  ISO 9001 2015 Belgesinin olup ta gereğinin yapılmadığı firmalarda ilgili ıso 9001 2015 belgesinin Yönetim Sisteminin baştan sona ele alınarak veya ISO 9001 2008 sisteminden ISO 9001 2015 Sistemine geçiş yaptığımız eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile iyileştirilmesini sağlıyoruz .

3 ISO 9001 2015 BELGESİ  GÖZETİM DENETİM DANIŞMANLIK EĞİTİM:

ISO 9001 Belgesi  Yıllık gözetim denetiminde Belgelendirme kurumunun yapacağı denetim öncesinde firmalarda eksiklik ve denetime hazırlık için mevcut durum analizi danışmanlık ve gerekli eğitimlerin verilmesi ile firmanın gözetim denetiminden başarılı ile geçmesini sağlıyoruz.

4 ISO 9001 2015 BELGESİ  KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ SÜREKLİ DANIŞMANLIK:

ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Sistemi olan bazı firmalar sistemin daha da iyileştirilmesi için gözetim denetim gelmeden her zaman sistemde ki eksikliklerin tespit edilmesi ve anında çözümler bulunması için bizlerden sürekli danışmanlık hizmeti alabilmektedir. Sürekli danışmanlık hizmetlerimizde haftalık veya aylık belirli periyotlarda ziyaretler yapılmakta ve bu ziyaretlerin dışında uzaktan eğitim ve teknik destek hizmetleri ise sınırsız sağlanmaktadır.

ISO 14001 2015 Belgesi ISO 14000 Nedir Nasıl alınır Çevre Yönetim Sistemi Danışmanlık

Tuana Danışmanlık ISO 14001 2015 Çevre Belgesinin firmanıza şirketinize kazandırılmasında temin edilmesinde danışmanlık eğitim hizmetmetleri vermektedir. 

Danışmanlık Eğitim Himzetleri ISO 14001 2015 Çevre Belgesinin alınma sürecinin en başından ISO 14001 2015 belgesinin şirketinize teslim edilmesine kadar bütün süreçleri yönetmektedir.

ISO 14001 2015 Belgesi alınması sürecinde Tuana Danışmanlık ISO 14001 Başdenetçi olan ve aynı zamanda Çevre Şehircilik Bakanlığından yetkili Çevre Görevlisi ünvanına sahip danışmanlarını, eğitimcilerini ve  uzmanlanlarını şirketinize ISO 14001 Standardına göre Çevre Yönetim Sisteminin kurulmasıISO 14001 2015 Belgesi için gerekli dokümantasyonun hazırlanması, ISO 14001 2015 Belgesi için gerekli kayıtlar ve Uygulamaların yaptırılmasını sağlayarak denetime hazır hale getirmektedir. Bütün çalışmalar danışman ve eğitimenlerimizin gözetiminde yapıldıktan sonra ISO 14001 2015 Belgesi verme yetkisine sahip akredite Uluslar arası Belgelendirme Kuruluşlarına şirketiniz adına müracaat etmekte ve belgelendirme denetiminden başarı ile geçmenizi sağlamaktadır. 

Tuana Danışmanlık sıfırdan ISO 14001 2015 Belgesinin alınmasının yanı sıra mevcut ISO 14001 2015 Belgenizinde devamlılığını sağlayacak sürekli danışmanlık, gözetim denetimi danışmanlık himzetlerini de vermektedir. 

ISO 14001 2015 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi ile ilgili aklınıza takılan bütün sorular ISO 14001 2015 Belgesi Nedir nasıl alınır belgelendirme kurumu nedir nasıl alınır danışmanlık firması ne hizmet verir ISO 14001 2015 Belgesi ile ilgili zorunluluklar vb bütün sorular ile ilgili sol taraftaki linkler ve alt başlıklarında geniş ve aydınlatıcı açıklamalar yapılmıştır. 

ISO 14001 2015 ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ EĞİTİM KURS PROGRAMI

ISO 45001 Belgesi Danışmanlık Nedir İş Sağlığı Güvenliği Danışmanlık Nasıl Nereden alınır Kim Verir?

ISO 45001 İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ DANIŞMANLIK HİZMETİ

ISO 45001 İş Sağlığı Güvenliği Belgesinin firmanıza şirketinize temin edilmesinde Tuana Danışmanlık olarak Sistem Kurulumu ve ISO 45001 belgesinin Sertifikasının alınmasına yönelik danışmanlık eğitim hizmetmetleri vermekteyiz

Tuana danışmanları  ISO 45001 Belgesinin alınma sürecinin en başından belgelendirme denetimene ve ISO 45001 belgesinin şirketinize teslim edilmesine kadar bütün süreçleri yönetmektedir.

Tuana Danışmanlık Uluslar arası İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemleri Başdenetçi olan ve aynı zamanda Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığından yetkili İş Güvenliği ünvanına sahip danışmanlarını, eğitimcilerini ve  uzmanlanlarını şirketinize ISO 45001 Standardına göre İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sisteminin kurulmasıISO 45001 Belgesi için gerekli dokümantasyonun hazırlanması, iso 45001 Belgesi için gerekli kayıtlar ve Uygulamaların yaptırılmasını sağlayarak denetime hazır hale getirmektedir. Bütün çalışmalar danışman ve eğitimenlerimizin gözetiminde yapıldıktan sonra ıso 45001 Belgesi verme yetkisine sahip akredite Uluslar arası Belgelendirme Kuruluşlarına şirketiniz adına müracaat etmekte ve belgelendirme denetiminden başarı ile geçmenizi sağlamaktadır. 

Tuana Danışmanlık hiç ISO 45001 Belgesi Sertifikası olmayan firmalara ISO 45001 Belgesinin alınmasının yanı sıra mevcut ISO 45001 Belgenizinde devamlılığını sağlayacak sürekli danışmanlık, gözetim denetimi danışmanlık himzetlerini de vermektedir. 

ISO 45001 İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi ile ilgili aklınıza takılan bütün sorular ıso 45001 Belgesi  Nedir ISO 45001 Belgesi nasıl alınır ISO 45001 belgelendirme kurumu nedir danışmanlık firması ne hizmet verir ISO 45001 Belgesi ile ilgili zorunluluklar vb bütün sorular ile ilgili sol taraftaki linkler ve alt başlıklarında geniş ve aydınlatıcı açıklamalar yapılmıştır. 

ISO 45001 İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ

TSEK BELGESİ

TSEK BELGESİ 

NEDİR ?

TSEK Kritere Uygunluk Belgesi Nedir?

TSEK (Kritere Uygunluk Belgesi); Türkiye’de standardı bulunmayan konularda, ürünlerin ilgili uluslararası standartlar, benzeri Türk Standartları, diğer ülkelerin milli standartları ve teknik literatür esas alınarak Türk Standartları Enstitüsü tarafından kabul edilen Kalite Faktör ve Değerlerine uygunluğunu belirten ve yapılan sözleşme ile TSEK markası kullanma hakkı verilerek firma adına düzenlenen ve üzerinde TSEK markası işareti kullanılacak ürünlerin; ticari markası, cinsi, sınıfı, tipi ve türünü gösteren ve geçerlilik süresi bir yıl olan belgeye denilir.

TSEK Markası; üzerine ve/veya ambalajına konulduğu ürünlerin Türk Standartları Enstitüsü tarafından kabul edilen Kalite Faktör ve Değerlerine uygun olarak imal edilip piyasaya arz edildiklerini belirten ve aktedilen sözleşme çerçevesinde kullanılabilen, 556 sayılı Markaların Kullanılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye göre dört ayrı tipte tescil edilen monogramlara denilir.

Türk Standartları Enstitüsü‘ne yapılan müracaatlar değerlendirilir ve uygun görülürse üretim yerinde inceleme yapılmak üzere heyet görevlendirilir. İnceleme heyeti, üretim yerinde; tesis, ekipman, personel ve kalite sistemi yönünden inceleme yapar. İnceleme neticesi firmanın yeterli bulunması halinde, numune alınır, ilgili Kalite Faktörlerine göre numuneler muayene ve deneylere tabi tutulur. Üretim Yeri İnceleme Raporu ile Muayene ve Deney Raporları Enstitü’nün Belgelendirme Komisyonunca görüşülüp karara bağlanır.

TSEK markasını kullanma hakkı verilmesi karar alınmış ise, firma ile Enstitü arasında noter huzurunda TSEK Markası Kullanma Sözleşmesi imzalanır. Firmaya, ürünlerinin Kalite Faktörlerine uygun olduğunu ifade eden TSEK belgesi verilir.

Firmaya yapılan incelemeyle ilgili olarak; inceleme, maktu belge ile muayene ve deney ücretleri tahakkuk ettirilirilerek ilgili ücret başvuru aşamasında alınan avans ücretinden mahsup edilir. TSEK belgesi almış firmalar, her yıl ocak ayında, bir önceki yıla ait TSEK markalı olarak sattığı ürünün brüt satış tutarını Enstitü’ye bildirir. Bu tutar üzerinden TSEK Marka Kullanma Ücret Çizelgesine göre (her yıl yeniden belirlenmektedir) tahakkuk edecek faturayı Enstitü’ye ödemekle yükümlü olacaktır.

TSE / HYB BELGESİ

TSE/ HYB BELGESİ

NEDİR ?

Hizmet Alanı Yeterlilik Belgesi  faaliyetleri için başvuru şartları ve kabulü Sistem Kalite belgelendirme şirketimize müracaat edilmsei ve akabinde belirli kriterlerin taşınmanız gerekmektedir. Bunlar; başvuru sahibinin yetkili acente olduğu kişi yahut/firma arasında noter eşliğinde gerçekleşen anlaşmanın aslı ve ya ıslak imzalı anlaşmayla tarafların noterden tasdikli imza listelerinin fotokopisi isteyebilirler. Noter tasdikli vekaletname ile de vekaleten başvuru yapılabilir bu hususta vekalet fotokopisi ve anlaşmayı imzalayan vekilin imza beyannamesi dosyasında muhafaza edilir. Kuruluş sahibinin aynı kişi olmaması durumunda başvuru sahibi ile imalatçı / ithalatçı arasında imzalanan sözleşmeyi aynı şahıs imzalayamaz.

Yetkili acentelerine yönelik olmayan standartlar/kriterler için de hizmetin sözleşmeye dayalı verilmesi durumunda esas firma/firmalarla aralarında noter eşliğinde gerçekleşmiş acente/bayilik anlaşmasının aslı ve noterden tasdikli imza listelerinin fotokopisi istenir.

» Müracaatlar müracaat formu yada istek dilekçesiyle sanal ortamda (online) yada elden alınır.

» Belge sahibinin hizmet sağladığı adreste birden fazla asıl yada tüzel şahsın faaliyet göstermesi durumunda, sadece birinin başvurusu kabul edilir. Aynı hizmet alanı adresinde hizmet sağlayan birden çok müracaat sahibine belge verilmez.

» Aynı unvan ve aynı adres için birden fazla belge isteğinde bulunulabilir.

» Bir müracaat formuyla aynı hizmet alanı için birden çok standart veya kriter hususunda müracaat yapılabilir. Farklı hizmet alanlarının belgelendirilmesi için farklı müracaat formu doldurulmalıdır. Şubeler için ayrı ayrı belge hazırlanır, bu sebeple şubesi olan müracaat sahiplerinden her şube için müracaat formu istenir.

» İlk müracaatın kabulü için avans ücreti ödenmelidir. Avans ücreti ödenmiş olan müracaatlar işleme alınır. Noksan evraklar analiz esnasın tedarik edilir

ISO 17025 Danışmanlık ISO IEC 17025 Laboratuvar Akreditasyon Yetkisi Belgesi Standardı Nedir Nasıl Nereden Alınır Kim Verir ?

ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon Yetkisi Belgesi almak İsteyen Laboratuvarlar için Danışmanlık Eğitim Hizmetlerimiz Nedir ?

Deney Test veya Kalibrasyon Laboratuvarları  ISO 17025 Konusunda TÜRKAK dan Akredite olmak Yetki almak istiyor ,ise ISO  17025 Laboratuvar Akreditasyon danışmanlık firmasından danışmanlık eğitim hizmeti alması gerekmektedir.

ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon danışmanlık firmasıISO 17025 Akreditasyon Standardı şartlarını yerine getirmek, kalite sistemi kurmak ve ISO IEC 17025 standart gereklerini uyarlamak için gereklidir.

Tuana Danışmanlık olarak ISO 17025 Akreditasyon Yetkisi almak isteyen Laboratuvarlara ISO IEC 17025 Laboratuvar Akreditasyon standardının gerekliliklerinin sağlanması ve kalite sisteminin kurulumu için eğitim danışmanlık hizmetleri vermektedir. ISO 17025 Akreditasyon Yetkisi alacak Laboratuvarın TÜRKAK denetimlerinden başarılı şekilde geçmesini sağlayarak ISO 17025 Akreditasyon Yetkisinin Laboratuvara kazandırılmasını sağlıyoruz.

ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon Yetkisi Belgesi Nedir?

ISO 17025 Akreditasyon Belgesi herhangi bir sistem  belgesi Sertifikası gibi değildir.

ISO 17025 standardına uygun bir Kalite Yönetim Sistemi kuran ve Teknik Şartları karşılayan uygulayan deney test veya kalibrasyon laboratuvarlarının TÜRKAK  veya diğer Uluslararası akreditasyon kurumlarının denetimlerinden geçerek Akreditasyon Yetkisi alırlar. Bu aldıkları Yetkiye ISO 17025 Akreditasyon belgesi de denir.

Bir laboratuvarın spesifik testleri gerçekleştirme konusunda yetkin olduğunun tanınması için karşılaması gereken genel gereklilikleri açıklayan uluslararası bir standarttır. ISO 17025; Laboratuvar akreditasyonu gönüllülük esasına dayanır. Yetkinlik, tarafsızlık ve bağımsızlığa odaklıdır. ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon Belgesi Herhangi bir testin ne zaman, nerede ve kim tarafından yapılırsa yapılsın aynı sonucu vermesini sağlamaya yöneliktir.

ISO 17025 Akreditasyon Nedir ?

Akreditasyon: Deney veya Kalibrasyon Laboratuvarlarının yeterliliklerini ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon Standardı esas alınarak Yeterlilik ve Sürdürülebilirlik açısından Akreditasyon Kuruluşları tarafından değerlendirilmesi ve onaylanması sistemine akreditasyon denir. Akreditasyon Yeterlilik ve sürdürülebilirlik güvencesi olup bir sertifika değildir.

ISO 17025 Akreditasyon Belgesi Yetkisi Nereden Alınır Kim Verir ?

ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon Yetkisi veya Belgesi Ulusal Akreditasyon Kurumlarından alınır.

Her ülke ulusal ölçekte çalışan akreditasyon kuruluşları oluşturmuştur. Ülkemizdeki akreditasyon kuruluşu TÜRKAK -Türk Akreditasyon Kurumudur.

Her ülkenin akreditasyon Kuruluşları birbirlerini karşılıklı tanıma ve aynı sistematik içerisinde hareket etmeleri açısından aynı zamanda kıta akreditasyon dediğimiz yapıya bağlı ve şartlarını uygun çalışmalıdır. TÜRKAK kurumu EA (Avrupa Akreditasyon) üyesidir.

Dünya ölçeğinde bir sürü ülke olduğu için Kıta akreditasyonlarının da bağlı olduğu yer IAF dediğimiz Uluslararası Akreditasyon formuna bağlı çalışırlar. Bir ülkenin akreditasyon kuruluşu aynı zamanda IAF Üyesidir ve karşılıklı tanınma anlaşmaları gereği diğer ülkelerin akreditasyon kuruluşlarını tanımak aynı zamanda akreditasyon kuruluşlarının akredite ettiği kurumları tanımak zorundadırlar.

 • TÜRKAK              : Türk akreditasyon kurumu
 • DAR                      : Alman akreditasyon kurumu 
 • UKAS                    : İngiliz kraliyet akreditasyon kurumu 
 • SİNCERT              : İtalyan akreditasyon kurumu 
 • RVA                      : Hollanda akreditasyon kurumu

ISO 17025 Standardı Nedir ?

ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon Standardı; Laboratuvarın Kalite Yönetim Sistemi ve Laboratuvar Teknik Şartlarını açıklayan Uluslararası bir akreditasyon yani yetkilendirme standardı olup

 • Deney laboratuvarları-gerektiğinde numune alma işi dahil
 • Kalibrasyon laboratuvarları
 • Sabit laboratuvar tesislerindeki faaliyetler
 • Sabit olmayan birimlerdeki faaliyetler
 • Sabit olmayan birimlerdeki faaliyetler ( sahadaki deneyler/ kalibrasyon ve numune alımı )

Laboratuvarlarının uygulaması gereken şartları açıklayan bir standarttır.

ISO/ IEC 17025 Standardının Amacı Nedir ?

 • SÜREKLİ İYİLEŞTİRMEYE AÇIK YÖNETİM SİSTEMİ OLUŞTURMAK
 • YÖNETİM SİSTEMİNİN HEDEFLERİNİ BELİRLEMEK VE TAKİP ETMEK
 • TEKNİK VE DOKÜMANTASYON ANLAMINDA İZLENEBİLİRLİK SAĞLAMAK
 • DENEY VE KALİBRASYON SONUÇLARINI GÜVENİLİR HALE GETİRMEK

ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon Belgesi Yetkisi Nasıl Alınır?

Bir Laboratuvar; ISO 17025 standardına göre akredite olmaya karar verdiği zaman öncelikle hangi konulardan yani hangi testlerden akredite olacağına karar vermesi gerekmektedir.

Hangi testlerden deneylerden akredite olacağına karar verdikten sonra o test ve deneylerin Uluslar arası geçerlilikte metotlarına göre test ve deney yapması gerekir.

Akreditasyon yeterlilik ve sürdürülebilirlik değerlendirmesi olup Laboratuvarın aşağıdaki bütün konularda tam ve eksiksiz olması istenmektedir.

Akredite olacağı Test ve Deneyleri Uluslar arası metotlarda yapması gerekir

Akredite olacağı Test ve Deneyleri yapan personelin Yeterli olması gerekir.

Akredite olacağı Test ve Deneyler sırasında kullanacağı cihaz ve ekipmanların yeterli ve kalibre olması gerekir.

Akredite olacağı Test ve Deneyler Çevre şartlarından etkilenmemesi gerekir.

Akredite olacağı Test ve Deneylerin sonuçları doğru olması gerekir.

Bu şartlarda çalıştığını düşünen Laboratuvarların ISO 17025 Standardına göre bir Kalite Yönetim Sistemi oluşturması uygulaması gerekir.

ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon Standardına göre Akreditasyon süreci ISO 17025 Danışmanlık Eğitim Firması ile yürütülür ise daha doğru bir yol izlenmiş olur.

ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon Sistemi Nasıl Kurulur Oluşturulur ?

ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon sürecinde laboratuvar birçok aşamadan geçmek zorundadır. Bu aşamaları şu basamaklarla ifade edebiliriz;

 1. Projeye Başlangıç Hazırlıklarının Yapılması:
 2. Akreditasyonu hedeflenen konuların belirlenmesi ve kapsamının ortaya konulması, 
 3. Projeyi yürütecek çalışma ekibinin oluşturulması,                      
 4. Organizasyon şemasını ve kalite yöneticisini belirleme 
 5. Uygun çalışma ortamı ve şartlarının belirlenmesi, 
 6. Gerekli Standart ve kaynakların temini ve çalışma planının oluşturulması ( TÜRKAK Rehber standartları ve ulusal uluslar arası standartlar;  EN 45001-ISO GUİDE 25 )
 7. Mevcut Durum Analizinin Yapılması: 
 8. Laboratuvarın mevcut çalışma sisteminin ISO 17025 gereksinimlerine göre değerlendirilmesi yapılarak, dokümantasyonun ve uygulamaların incelenmesi ve değerlendirilmesi ile tetkik incelemelerin sonuçları yönetime raporlanmalıdır.
 9. ISO 17025 Eğitimlerinin Alınması:
 10. ISO 17025 standardı ve proje aşamalarının tanıtılması ve ilgili personelin bilgilendirilmesi maksadıyla eğitim alınması. Bu kapsamda alınacak eğitimler aşağıda tanımlanmıştır: 
 11. ISO 17025 Temel Eğitimi
 12. ISO 17025 Dokümantasyon Eğitimi 
 13. ISO 17025 İç Tetkikçi Eğitimi
 14. Ölçüm Belirsizliği Eğitimi
 15. Metot Validasyon Eğitimi
 16. ISO 17025 Sistem Dokümantasyonunun Hazırlanması;
 17. Gerekli dokümantasyon  a. Kalite El Kitabi  b. Organizasyon El Kitabi,  c. Prosedürler-Deney / Kalibrasyon Süreç Aşamaları   d. Talimatlar,  e. Formlar, vb.
 18. ISO 17025 Dokümantasyon Sistemin Uygulamalarının yapılması: 
 19. ISO 17025 standart gereklerine uygunluğu doğrulanan ;dokümantasyona göre uygulamalar hayata geçirilir. 
 20. Uygulamalar danışman tarafından incelenerek aksaklıklar belirlenir ve gerekli düzeltme önerileri firmaya sunulur. 
 21. c. Cihaz ve ekipmanların bakımı ve kalibrasyonu, metotların valide edilmesi(geçerli kılınması), yerleşim ve çevre koşullarının iyileştirilmesi, ölçüm belirsizliğinin hesaplanması, kullanılan yazılımların geçerli kılınması, sistemin sürekliliğinin sağlanması vb. konular irdelenir.
 22. İç Tetkiklerin Yapılması: Sistemin kurulmasını takiben süreç ve prosedürlerin yeterli olarak dokümante edilip edilmediği ve işlerliği, iç tetkik ekibi tarafından denetlenir ve sonrasında bulunan eksiklikler, yapılan tespitler, öneriler ve akreditasyon denetimine kadar yapılması gereken çalışmalar üst yönetime rapor halinde sunulur.
 23. ISO 17025 Akreditasyon Başvurusunun Yapılması ve Denetim: 
 24. Sistemin hazır olduğunu düşünüldüğünde, TÜRKAK’A akreditasyon başvurusu laboratuvar tarafından yapılır. TÜRKAK tarafından yapılan denetimlerde herhangi bir uygunsuzluk var ise uygunsuzlukların düzeltilmesi gerekir.  Uygunsuzluk yok veya Uygunsuzluklar kapatılır ise TÜRKAK laboratuvara Akreditasyon Yetkisi verir.

ISO 17025 Akreditasyon Belgesini Yetkisini Kimler Alabilir?

ISO 17025 standart belgesi , deney veya kalibrasyon hizmeti veren bütün kuruluşlara uygulanabilir. Bu kuruluşlar birinci taraf, ikinci taraf ve üçüncü taraf durumundaki laboratuvarları, inceleme ve ürün belgelendirme işlemlerinin bir parçası olarak deney veya kalibrasyon hizmeti veren laboratuvarları kapsar.

 • Birinci taraf Laboratuvarlar : Üreticinin Laboratuvarları
 • İkinci taraf Laboratuvarlar: Müşteri Laboratuvarları
 • Üçüncü taraf Laboratuvarlar: Bağımsız Laboratuvarlar

ISO 17025 Akreditasyon Standardı , personel sayısına ve deney veya kalibrasyon faaliyetlerinin kapsamına bakılmaksızın bütün laboratuvarlara uygulanabilir. Laboratuvar, ISO 17025 Akreditasyon Standardı tarafından kapsanan bir veya birden fazla faaliyeti yürütmüyorsa numune alma yeni metotların tasarımı ve geliştirilmesi gibi, bu hususlarla ilgili maddelerdeki şartlar uygulanmaz.

ISO 17025 Akreditasyon Standardı laboratuvarların faaliyetleri ile ilgili düzenleyici kurallara ve güvenlik şartlarına uygunluğu kapsamaz. Örnek Çevre güvenliği, iş güvenliği